Zamknij

Rewelacyjne odkrycia w Wilczycach. Archeolodzy trafili na cmentarzysko. Odsłonili m.in. niezwykły grób dziecka [FOTO]

14:20, 31.07.2023 mp Aktualizacja: 17:16, 31.07.2023
Skomentuj

Rewelacyjnych odkryć dokonali archeolodzy pracujący w Wilczycach. Znaleźli tam cmentarzysko sprzed kilku tysięcy lat z co najmniej kilkunastoma grobami. Jednym z nich jest niezwykle bogato wyposażony grób dziecka. To obiekt wyjątkowy pod tym względem w skali kraju. 

Wykopaliska w Wilczycach prowadzone są od ponad dwudziestu lat. Ten sezon, jak wskazują dotychczasowe odkrycia, będzie wyjątkowy.

Archeologom udało się trafić na nekropolię. – Jest to zwarta strefa sacrum. Związana jest ona z kilkoma społecznościami z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu, których ślady znajdowane były już w Wilczycach Wcześniej odkrywałem pojedyncze groby, rozrzucone po całym stanowisku, na dość dużym obszarze. Nie tworzyły one zwartej strefy. Nie było natomiast tylu grobów skoncentrowanych w jednym miejscu – zaznacza dr Tomasz Boroń z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Najwcześniejszym prawdopodobnie obiektem jest grób niszowy, przypuszczalnie kultury złockiej z neolitu, wyjątkowy przede wszystkim ze względu na wielkość. Nisze w przypadku tego typu grobów mają zwykle 10-12 metrów kwadratowych, natomiast ta ma 16-17 metrów. Interesujących aspektów jest więcej – zejście do niszy zasypano kamieniami, za którymi umieszczono fragment naczynia.

Najwięcej wśród znalezionych do tej pory grobów reprezentuje kulturę mierzanowicką z wczesnej epoki brązu. Najciekawszy w tej grupie jest grób dziecka.

– Znaleźliśmy tam kilkaset paciorków z muszli i poroża, a oprócz nich ozdoby z miedzi. Na czaszce widoczny jest odcisk miedzianego kolczyka. Ten grób to, z uwagi na bogactwo wyposażenia, spektakularne odkrycie – zaznacza pracownik PAN.

Ekipa pracuje na jeszcze jednym stanowisku – osadnictwa kultury magdaleńskiej z późnego paleolitu, sprzed ponad 15 tysięcy lat, które rozsławiło Wilczyce w środowisku archeologicznym nie tylko w Polsce. Znaleziono tam między innymi szkielet noworodka, może jeszcze płodu, najstarszy najprawdopodobniej szkielet dziecka na świecie. 

Teraz archeolodzy eksplorują fragment klina mrozowego. Wydobyli stamtąd ogromną ilość krzemienia.

W pracach prowadzonych w Wilczycach uczestniczą także: Ewa Gumińska, rysowniczka-dokumentalistka, Dariusz Wach, archeolog i dokumentalista – oboje z PAN, studenci z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz  wolontariusze.

Wykopaliska prowadzone są na działce udostępnionej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolniczego. Ekipa korzysta z gościny udzielonej przez władze gminy i szkołę podstawową w Wilczycach. Gmina użycza także potrzebnego sprzętu. Badania współfinansuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach i PAN.

Więcej na temat odkryć w Wilczycach będzie można przeczytać w najbliższym wydaniu „Tygodnika Nadwiślańskiego”.

[FOTORELACJA]4603[/FOTORELACJA]

[ZT]182667[/ZT]

[ZT]201570[/ZT]

 

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%