Logo
  • Brama Opatowska
  • Podziemna Trasa Turystyczna
  • Sandomierskie Centrum Kultury
  • Urząd Miasta Sandomierz
  • Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego
z

Promocja książki Zbigniewa Jerzyny

2023.08.28
Rozmiar tekstu:A-A+

Miejska Biblioteka Publiczna w Sandomierzu zaprasza na  na spotkanie wokół poezji Zbigniewa Jerzyny, zmarłego w 2010 roku wybitnego poety, dramaturga i eseisty. Połączone ono będzie z promocją wydanego w 2022 r. tomiku poetyckiego "Wybór wierszy", na który złożyły się najwybitniejsze utwory poety Spotkanie odbędzie się 6 września o godz. 17:00 w sali konferencyjnej MBP. Prowadzić je będzie Janusz Termer oraz Jan Adam Borzęcki, a o oprawę muzyczną zadba syn poety-Marcin.

............................................................

Zbigniew Jerzyna urodził się 9 maja 1938 roku na warszawskim Mariensztacie. Był wybitnym poetą, dramaturgiem i eseistą. Zadebiutował w „Nowej Kulturze” w 1957 roku. Wydał kilkanaście tomików poetyckich, m.in.: Lokacje (1963), Realność (1965), Coraz słodszy piołun (1970), Moment przesilenia (1986), Pieczęcie (1992), Listy do Edyty (2000), Zatacza się krąg (2007), Saneczki (2010). W 1984 roku ukazał się rapsod dramatyczny Iskrą tylko, który został nagrodzony na Międzynarodowych Targach Lipskich, a także miał ponad 150 przedstawień w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

Zbigniew Jerzyna pisał również słuchowiska radiowe (m.in. Gorzkie pocałunki, Kieliszek koniaku przed śmiercią, Gasnące kolory, Sieroty po Katyniu), spektakle telewizyjne (m.in. Widmo nocnej podróży), recenzje, piosenki (m.in. Łagodne światło twoich oczu Skaldów) i wiersze dla dzieci (Czarne oczy wiśni). Ponadto napisał ponad 500 felietonów. Pracował jako redaktor „Widzeń”, „Integracji”, „Kultury”, „Przeglądu Tygodniowego”. Był współzałożycielem Spółdzielni Wydawniczej „Anagram”. Przyjaźnił się m.in. z: Stanisławem Grochowiakiem, Edwardem Stachurą, Jankiem Himilsbachem, Kazimierzem Grześkowiakiem, Kazimierzem Ratoniem, Ireneuszem Iredyńskim, Barbarą Sadowską, Ryszardem Milczewskim-Bruno i Wojciechem Siemionem.

Był barwnym i niezwykle skromnym człowiekiem. Od 1976 roku mieszkał na Służewie nad Dolinką, gdzie był aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego dzielnicy. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in.: otrzymał nagrodę literacką im. Władysława Reymonta (2004), Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008), Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy (2008). Jego wiersze i słuchowiska przetłumaczono na 35 języków.

Zmarł 29 listopada 2010 roku na raka płuc. Pochowany został na warszawskich Powązkach w grobie rodzinnym.