Zamknij

Uroczystości w 84. rocznicę pierwszego ataku hitlerowskich Niemiec na Sandomierz. Mieszkańcy oddali hołd poległym [FOTO]

16:13, 03.09.2023 mp Aktualizacja: 12:56, 04.09.2023
Skomentuj

Mieszkańcy upamiętnili ofiary pierwszego ataku hitlerowskich Niemiec na Sandomierz, na tutejszy dworzec kolejowy. Dzisiaj (w niedzielę, 3 września) przypada 84. rocznica tego wydarzenia. 

Dworzec kolejowy w Nadbrzeziu był wówczas ważnym węzłem komunikacyjnym. Wyruszali z niego na wojnę żołnierze 2 Pułku Piechoty Legionów. W czasie nalotów Luftwaffe zginęło 27 osób. Wśród zabitych było 12 kolejarzy.

W tym miejscu, obok tablicy upamiętniającej poległych, spotkali się uczestnicy uroczystości.       

– Oddajemy dzisiaj hołd kolejarzom i innym pracownikom kolei oraz żołnierzom, którzy wyruszali stąd na front, poległym w wyniku nalotów. W sytuacji, jaka jest obecnie za naszą wschodnią granicą, tym ważniejsze jest, aby chronić pokój. Istotne jest również to, żeby przekazywać młodzieży przesłanie, iż nie ma większej wartości niż pokój – powiedział Andrzej Bolewski, prezes Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego „Sandomierz”, inicjator obchodów.

Wśród uczestników rocznicowego spotkania była spora grupa dzieci i młodzieży. Były to delegacje z sandomierskich szkół oraz harcerze.     

– Jesteśmy za każdym razem na tych uroczystościach. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o historii oraz o osobach, które poległy za naszą wolność. Trzeba również tę pamięć przekazywać następnym pokoleniom – podkreśliła  Emilia z 17 WDH „Sandomiria”.   

Z powodu opadów deszczu podczas uroczystość nie było przemówień.  

Po odegraniu hymnu państwowego delegacje władz miasta i powiatu, organizacji kombatanckich, Wojska Polskiego, mieszkańców oraz harcerzy i uczniów szkół podstawowych złożyły wiązanki kwiatów i znicze przed tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie budynku dworcowego.

Modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej odmówił ksiądz Marek Bednarz z parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski. Na zakończenie spotkania zabrzmiał utwór „Śpij kolego”.

Zwieńczeniem obchodów było oddanie hołdu porucznikowi Michałowi Brzeskiemu pod tablicą pamiątkową, która znajduje się na ulicy nazwanej jego nazwiskiem.     

[FOTORELACJA]4724[/FOTORELACJA]

 

 

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%