Zamknij

Dzieła ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu zostaną pokazane na dużej wystawie na Wawelu

07:17, 07.09.2023 mp Aktualizacja: 09:45, 07.09.2023
Skomentuj

Trzy dzieła ze zbiorów Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu zostaną pokazane na wystawie „Obraz Złotego Wieku”, przygotowanej przez Zamek Królewski na Wawelu. W Domu Długosza natomiast, dzięki wymianie muzealnej zainicjowanej przez biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, eksponowane są nowe obrazy pochodzące z Krakowa.  

Z Muzeum Diecezjalnego na krakowską ekspozycję został wypożyczony Portret króla Władysława Jagiełły (warsztat krakowski, lata 1520-1530, drewno, tempera); obraz Pokłon Trzech Króli (warsztat krakowski, 1 ćw. XVI w., drewno, tempera) oraz płaskorzeźba Matka Boska z Dzieciątkiem na półksiężycu (Warsztat Mistrza Rzeźb Szydłowieckich, Kraków 1520-1530, drewno, polichromia). Dwa pierwsze dzieła są wybitnymi przykładami renesansowego dawnego wystroju sandomierskiej kolegiaty.

Wystawa przygotowana przez Zamek Królewski na Wawelu będzie ukazywać rozwój sztuki i kultury w Rzeczypospolitej XVI wieku, za panowania ostatnich Jagiellonów: Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta.

– Sandomierskie dzieła znajdą się wśród ponad 400 eksponatów sprowadzonych na Wawel z wielu instytucji muzealnych z 13 krajów, m.in. z Luwru w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku oraz Rijksmuseum w Amsterdamie. To ważne wyróżnienie dla sandomierskiego dziedzictwa artystycznego – podkreśliła dr Urszula Stępień, kustosz Muzeum Diecezjalnego.

W miejsce obrazów wypożyczonych do Krakowa w Domu Długosza zawieszone zostały dwa nowe dzieła malarskie. „Zmartwychwstanie” niemieckiego malarza Bruyna Bartholomeusa st. zostało wykonane w latach 1530-1540. – Jest to dynamiczna kompozycja o cechach manierystycznych, charakteryzująca się wysokim poziomem warsztatowym, co jest widoczne w precyzyjnym rysunku detali, zwłaszcza elementów strojów żołnierzy, którzy czuwali przy grobie Chrystusa – powiedziała dr Urszula Stępień.

Drugi obraz „Wielka Rodzina Marii”, namalowany w 4 ćw. XVI w., jest interesującą realizacją portretu zbiorowego. Kompozycja rozbudowana jest wokół trzech córek św. Anny, ich małżeństw i zrodzonych z nich dzieci. Zgromadzone osoby wyraźnie skłaniają się w kierunku centralnej grupy – św. Anny, córki Marii i jej syna Jezusa. Św. Anna jest jedną z głównych postaci „Rodziny Marii”. Zanim zobrazowano „Wielką Rodzinę Marii” najpowszechniejszym wizerunkiem przedstawiającym relacje rodzinne Marii, Anny i Jezusa, była grupa określana mianem „Święta Anna Samotrzeć”.

Wystawa „Obraz Złotego Wieku” będzie prezentowana na Wawelu od 14 września do połowy grudnia.

[ZT]202358[/ZT]

 

(mp)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%