Zamknij

Spacer po sandomierskiej starówce śladami ciekawych postaci, czyli "Żywe obrazy historii" [zdjęcia]

14:55, 09.10.2022 MPlaza
Skomentuj

Spacerując dzisiaj po starówce, można było spotkać w różnych miejscach legendarne i historyczne postaci związane z Sandomierzem. W niezwykłej inscenizacji towarzyszącej odpustowi ku czci bł. Wincentego Kadłubka uczestniczyło ponad 170 uczniów miejscowych szkół.      

"Żywe obrazy historii" prezentowane były w około 30 miejscach, zarówno w witrynach sklepów i lokali, jak również w plenerze. Młodzież wcieliła się w postaci z różnych epok, legendarne i historyczne, bardziej i mniej znane. Były wśród nich: św. Jacek Odrowąż, książę Leszek Biały, bł. Wincenty Kadłubek, prymas Mikołaj Trąba, caryca Maryna, Teresa Izabella Morsztynówna, Barbara Jagiellonka, akuszerka Franciszka Kowalczewska z córkami, członkowie grupy ratownictwa wodnego z XVII wieku, lekarze Aleksander Dobkiewicz i Stanisław Krawczyński. Sandomierzanie i turyści, odbywając spacer śladami bohaterów z przeszłości, mogli przekonać się, jak bogate są dzieje grodu.

W tegorocznej odpustowej prezentacji uczestniczyła rekordowa liczba osób. Grażyna Milarska, pomysłodawczyni i koordynatorka przedsięwzięcia podkreśliła, że młodzież sama zgłasza się do udziału w wydarzeniu. - Co dla mnie dość zaskakujące, dziewczęta nie proszą o role królewien i księżniczek, ale zakonnic. Niektóre osoby pytały o inscenizację już w wakacje. Inicjatywa bardzo się rozwija, ma w sobie wewnętrzną siłę - powiedziała Grażyna Milarska.

Uczniowie, jak zaznaczyła polonistka, sami muszą wyszukać informacje o danej postaci, przyswoić je, a potem opowiedzieć o niej zainteresowanym, używając pierwszej osoby. Zdobywają w ten sposób wiedzę, ale też pokonują nieśmiałość.

Pani Grażyna dodała, że w przygotowanie inscenizacji zaangażowało się wiele osób i instytucji. Zakony i kościoły przekazały habity i alby, Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej pożyczyła i stroje, i elementy uzbrojenia. Pomogło Sandomierskie Centrum Kultury oraz nauczyciele sandomierskich szkół.

- Warto wziąć udział w tej inscenizacji. Dzięki niej można wiele dowiedzieć się nie tylko o granej postaci, ale także o swoim mieście. Poza tym to fajne uczucie móc wcielić się w historyczną postać - mówiła Zuzanna, odtwarzająca postać Elżbiety Sieniawskiej, fundatorki zakonu Benedyktynek.

(MPlaza)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tyna.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%