Bardziej nowoczesne czy bardziej tradycyjne? Jak wybrać drzwi wejściowe do domu
Dobór drzwi wejściowych to wbrew pozorom nie taka łatwa decyzja. Do wyboru mamy szereg rozwiązań począwszy od tworzywa, z którego są wykonane, a skończywszy na poszczególnych parametrach, które mogą okazać się niezwykle istotne. Jak wybrać drzwi do domu i o czym nie wolno zapomnieć?
Daj się poznać już od progu
Drzwi to pierwsze wrażenie. Przeciętny obserwator elewacji naszego domu praktycznie zawsze będzie kierował swój wzrok ku drzwiom. To swoista dominanta, której nie można przeoczyć w procesie projektowania domu. Ważna jest tutaj nie tylko wizualna adaptacja do otoczenia, lecz także podstawowe zabezpieczenia - przede wszystkim przed włamaniami oraz utratą energii.
Na rynku znajdziemy wiele modeli drzwi wejściowych. Producenci prześcigają się w proponowanych kolorach, wzorach, materiałach i wykończeniach. Wybierając drzwi dla domu, warto zadbać o to, aby estetyka szła w parze z jakością. Drzwi powinny być odporne na działania czynników zewnętrznych i odpowiednio trwałe. To zakup na lata, więc warto dobrze się do niego przygotować.
Stalowe drzwi wejściowe
Domeną stalowych drzwi jest ich odporność. Jeśli stawiamy na pierwszym miejscu bezpieczeństwo domowników i własnego mienia, bez wątpienia powinniśmy rozważyć zakup tego typu drzwi. Są też ognioodporne. Jakość ma jednak swoją cenę, a same drzwi mogą okazać się dość ciężkie z uwagi na materiał, z którego zostały wykonane.
Drzwi ze stali mogą być wypełnione np. pianką poliuretanową, co znacząco poprawia ich właściwości termoizolacyjne. Domy wyposażone w ogrzewanie z pomp ciepła, jak również właściciele domów, którzy chcą zaoszczędzić na rachunkach za energię, mogą rozważyć wybór właśnie takich drzwi. Może okazać się, że nieco wyższa inwestycja początkowa, zwróci się po upływie kilku miesięcy czy najbliższych lat.
Ponadczasowe drewno
Drzwi wykonane z drewna znajdą uznanie wśród zwolenników tradycyjnych projektów. Drewno nie wychodzi jednak z mody, toteż drewniane drzwi mogą tak naprawdę przypaść do gustu każdemu w tym także tym, którzy są na bieżąco z trendami wnętrzarskimi. W każdym razie, jeśli chcemy postawić na elegancję i klasykę, drewno prawdopodobnie okaże się pierwszym wyborem.
Drewniane drzwi mogą być wykonane z sosny, dębu lub mahoniu. Na uwagę zasługują ich właściwości termoizolacyjne. Stanowią też dobrą ochronę przed hałasem z zewnątrz. Warto pamiętać o tym zwłaszcza wtedy, gdy drzwi naszego domu wychodzą na ruchliwą ulicę.
Drewno ma jednak swoje wymagania. To naturalne tworzywo jest podatne na działanie warunków atmosferycznych. Co jakiś czas powinniśmy poddawać je zatem konserwacji. Dodatkową ochroną przed wilgocią będzie nawet nieduży dach zamontowany nad wejściem.
Kupujemy drzwi do domu. O czym pamiętać?
Drzwi wykonane zarówno z drewna, stali czy aluminium mogą okazać się świetnym wyborem. Nie ma tu jednego faworyta. Wiele zależy od naszych oczekiwań, stylu, w jakim utrzymana jest elewacja budynku, a także naszego budżetu oraz tego, jak często będziemy zdolni konserwować nasze drzwi. Drewniane drzwi mają swój klimat i w zasadzie są nieco lżejsze. Z kolei drzwi stalowe są mniej podatne na zarysowania i działania czynników zewnętrznych, ale mają za to swoją wagę.
Wybierając drzwi do domu, niezależnie od materiału, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka innych aspektów. Drzwi powinny mieć dobrą izolację termiczną i akustyczną. Dzięki temu ograniczymy hałas, który potrafi uprzykrzyć życie domownikom. Dobra izolacja pozwoli ograniczyć natomiast straty ciepła. Zwróćmy uwagę na współczynnik U, który określa, ile ciepła na metr kwadratowy ucieka z danej powierzchni. Im niższa wartość, tym lepiej.
Niezwykle ważne jest bezpieczeństwo domowników oraz naszego dobytku. Drzwi powinny być trudne do sforsowania, a zamontowane zabezpieczenia powinny odstraszać włamywaczy przed podjęciem próby kradzieży. Drzwi powinny posiadać wzmocnione zawiasy. Warto też zwrócić uwagę na liczbę rygli. Przy wyborze drzwi należy zwrócić uwagę na oznaczenie klasy RC. Dla domów jednorodzinnych wybiera się przeważnie drzwi z oznaczeniem RC2 lub RC3.