Z wielką przyjemnością zapraszamy na tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa, których tematem przewodnim są "Smaki Dziedzictwa"!
Wydarzenia organizowane przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu w ramach EDD 2021:
NIEDZIELA 12 września, godz. 15.00
Historia od kuchni. Zwyczaje kulinarne Żydów aszkenazyjskich
SOBOTA 18 września, godz. 15.00
Smaki szczodrych dni
NIEDZIELA 19 września, godz. 14.00
Nasze sandomierskie - kulinaria regionalne
Szczegóły na stronie: http://www.zamek-sandomierz.pl/618-europejskie-dni-dziedzictwa-2021 oraz na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa: https://edd.nid.pl/
Czas po odzyskaniu niepodległości był dla Polaków czasem budowania i wzmacniania wspólnoty narodowej przy jednoczesnym dzieleniu się bogactwem wielu nacji, religii i kultur rozwijających się wcześniej w trzech zaborach. Doskonałym przykładem tego bogactwa kulturowego są tradycje kulinarne, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących ze sobą.
„Smaki Dziedzictwa” zachęcają do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego i dziedzictwa kulinarnego. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych (takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również niematerialnych (staropolskich przepisach, tradycjach).
Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.
Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.