Głównym celem utworzenia Parku Historycznego Blizna było ocalenie od zapomnienia prawdy historycznej o miejscu, które odegrało bardzo dużą rolę w historii II wojny światowej oraz późniejszym kształtowaniu techniki wojskowej. Park powstał dokładnie w terenie autentycznej lokalizacji niemieckiego poligonu broni rakietowej V1 i V2.

Co można zobaczyć w Parku Blizna?

-Rekonstrukcja rakiety V-2 - pierwszy w historii, udany konstrukcyjnie, rakietowy pocisk balistyczny, skonstruowany przez zespół niemieckich konstruktorów pod kierunkiem Wernhera von Brauna w czasie II wojny światowej. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa vergeltung oznaczającego odwet.

-Barak obozowy- przedmiotowy budynek wykorzystywany jest jako powierzchnia muzealna. Wewnątrz znajdują się gabloty z pamiątkami po więźniach pracujących przy produkcji rakiety V-2, zdjęcia oraz repliki łóżek obozowych.

-Rekonstrukcja fragmentu ogrodzenia, torów oraz okopów

Godziny otwarcia

Park Historyczny Blizna jest otwarty dla zwiedzających:

od wtorku do soboty - 9:00 do 17:00

w niedzielę - 10:00 do 18:00

Jak dojechać?

Park Historyczny Blizna oddalony jest od Mielca nieco ponad 20 km. Jadąc od Mielca w kierunku południowym drogą nr 985 relacji Mielec – Dębica w miejscowości Tuszyma skręcamy w lewo w stronę Ropczyc jedziemy drogą wojewódzką nr 986 relacji Tuszyma–Ropczyce–Wiśniowa dojeżdżamy do miejscowości Wola Ociecka i skręcamy w lewo (znak kierujący na Bliznę). Przewidywany czas to około 25 min. jazdy samochodem.

Cena

Bilety wstępu kosztują 5 zł (ulgowy) oraz 8 zł (normalny).