Wystawy

Wystawa fotografii pt. „Krzyż pod jabłonią”

Sandomierz

Najważniejsze informacje

Początek Piątek, 2 lutego
Zakończenie Sobota, 2 marca

Sandomierskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na wystawę fotografii pt. „Krzyż pod jabłonią” autorstwa Rafała Marchuta. Wernisaż wystawy odbędzie się 02.02.2024 r. o godz. 17.00 w Sali Ekspozycyjnej w Ratuszu (Rynek 1). Wystawę będzie można oglądać do 02.03.2024 r.

Wstęp wolny!

„Krzyż pod jabłonią” to introspekcyjna podróż, w której to co enigmatyczne i ulotne opiera się na głębokim poczuciu szacunku do historii, miejsca i ludzi, którzy zamieszkiwali obszar tak zwanej Łemkowszczyzny. Wystawa składa się z dwudziestu czarno-białych odbitek, wykonanych w technice olejnej oraz gumie chromianowej. Stanowi ona osobistą ilustrację panującej w tej przestrzeni atmosfery – wyciszającej hałas i rzucającej kontury przeszłości w fotograficzno-malarską relację wolną od zewnętrznych informacji. „Krzyż pod jabłonią” to historia opuszczonych wsi, nagrobnych krzyży, cerkwi i zdziczałych sadów otoczona warunkami konkretnego splotu wydarzeń, trwale rozpięta w czasie.

O autorze.

Autor wystawy Rafał Marchut to człowiek wielu pasji. Fotograf, piktorialista, grafik komputerowy. Organizator konkursów fotograficznych dla osób z problemami zdrowia psychicznego. Warsztat artysty charakteryzuje zwiększone poczucie wieloplanowości, dbałość o szczegół przy jednoczesnym zmiękczeniu ostrości, dynamiczny kontrast tonalny oraz charakterystyczna dla technik szlachetnych niepowtarzalność pojedynczej fotografii. W swojej twórczości zwraca szczególną uwagę na różne aspekty miejsc, do których podróżuje, przetwarzając je za pomocą indywidualnego stylu i subiektywnej analizy. Jego fotografie przywołują w ten sposób unikalną interpretację przestrzeni i czasu, ukształtowaną przez własne doświadczenia i osobliwości danej lokacji. Warsztat artysty charakteryzuje zwiększone poczucie wieloplanowości, dbałość o szczegół przy jednoczesnym zmiękczeniu ostrości, dynamiczny kontrast tonalny oraz charakterystyczna dla technik szlachetnych niepowtarzalność pojedynczej fotografii. W swojej twórczości zwraca szczególną uwagę na różne aspekty miejsc, do których podróżuje, przetwarzając je za pomocą indywidualnego stylu i subiektywnej analizy. Jego fotografie przywołują w ten sposób unikalną interpretację przestrzeni i czasu, ukształtowaną przez własne doświadczenia i osobliwości danej lokacji.

Dzień Kobiet w Dworze Dwikozy
Dzień Kobiet w Dworze Dwikozy

2 marca, godz. 19:00

Dwór Dwikozy, Dwikozy

Dzień Kobiet pod hasłem 'Kobiety Kobietom'
Dzień Kobiet pod hasłem 'Kobiety Kobietom'

9 marca, godz. 15:00

Hala Widowiskowo-Sportowa MOSiR, Sandomierz

Koncert Muzyki Chrześcijańskiej z Sylwią Piotrowską
Koncert Muzyki Chrześcijańskiej z Sylwią Piotrowską

9 marca, godz. 17:00

Społeczność Chrześcijańska w Sandomierzu, Sandomierz

Beltaine - koncert
Beltaine - koncert

16 marca, godz. 18:00

Dom Katolicki, Sandomierz

Michał Leja Stand-up
Michał Leja Stand-up

21 marca, godz. 19:00

Port Kultury, Sandomierz

Zobacz więcej